Dřevořezání

Dřevořezání je symbolem živého lidového řezbářství. Poprvé se konalo v roce 2002. Jedná se o pravidelné letní setkání řezbářů z různých koutů nejen naší země, ale i zahraničí, kterým Třešť žije ve svátečních dnech 5. a 6. července. Návštěvníkům se tak nabízí jedinečná možnost vidět řezbáře přímo při práci. A nejen to. Mohou obdivovat krásu, která pod jejich rukama vznikla.

Stalo se zvykem, že kromě přátelského setkání a výměny zkušeností pracují řezbáři po dobu dvou dnů na nových figurkách či stavbách, kterými následně obohatí společný betlém, jenž je celoročně umístěný v expozici v Domě J. A. Schumpetera. V roce 2022 čítal betlém okolo 1350 figurek. Všechny figurky jsou vyřezány z lipového dřeva a jsou nebarvené.

Vzhůru do další dekády

Dřevořezání organizuje Spolek přátel betlémů v Třešti. Jeho jubilejní dvacátý ročník se uskutečnil v roce 2022. K jubileu si betlémáři nadělili výroční knihu mapující existenci tohoto řezbářského svátku. Spřátelený spolek Příbramských betlémářů vydal u této příležitosti společnou pamětní minci.